Planowanie instalacji monitoringu – od czego zacząć?

Instalacja monitoringu – dla większości inwestorów rozpoczyna się w momencie gdy pracownicy firm instalatorskich zaczynają rozciągać przewody i przy pomocy narzędzi udarowych „demolować” dopiero co pomalowane ściany.

Tak naprawdę instalacja monitoringu zaczyna się w momencie gdy zaczynamy planować montaż kamer. No właśnie, planować, bardzo często etap planowania ogranicza się do stwierdzenia „Potrzeba nam 16 kamer, Pan się tym zajmie”.

Prawidłowo przeprowadzony proces planowania i realizacji instalacji monitoringu powinien składać się z następujących etapów:


1. Określenie celów jakie chcemy osiągnąć po przez zastosowanie monitoringu (lub innego systemu zabezpieczeń technicznych).

2. Ocena czy wyznaczone cele są możliwe do zrealizowania przy pomocy dostępnych rozwiązań (dostępnych technicznie oraz ekonomicznie) oraz ewentualna korekta celów.

3. Dobór typu systemów – rozwiązań oraz przygotowanie wstępnego projektu wraz z szacunkowym kosztorysem.

4. Porównanie dostępnego budżetu oraz planowanych kosztów inwestycji.

5.Przygotowanie precyzyjnego zapytania cenowego dla firm wykonawczych.

6. Porównanie ofert nie tylko pod względem wartości ale także oferowanych urządzeń, warunków gwarancji, doświadczenia firmy, posiadanego sprzętu specjalistycznego.

7. Właściwa instalacja monitoringu.

8. Okres testowy w którym możemy sprawdzić prawidłowe funkcjonowanie monitoringu.

9. Odbiór systemu i przekazanie do eksploatacji

10. Okres użytkowania systemu monitoringu w którym przeprowadzane są systematyczne przeglądy i konserwacje

Oczywiście jeśli planujemy instalację prostego monitoringu, nie będziemy realizować pełnej listy podanej powyżej, ale nie wychodźmy z założenia „chcemy kamery”. Jeśli nie mamy pełnego przeglądu dostępnych rozwiązań zaprośmy przedstawicieli kilku firm instalatorskich przedstawiając im jaki mamy problem. Każda z nich chętnie i bez żadnych kosztów przedstawi swoją wizję rozwiązania problemu. Będziemy mieć w miarę pełny obraz dostępnych możliwości.

Nic tak jasno nie tłumaczy jak przykład. Poniżej kilka problemów oraz jak je chcieli rozwiązać inwestorzy oraz to co zostało zrealizowane.

Przykład 1
Plac złomowiska z którego często „znikały” rożne dobra.

Inwestor – Chcę 4 kamery, tak żeby widziały wszystko na placu.

My – System alarmowy ochrony obwodowej – aktywne bariery podczerwieni oraz zewnętrzne czujki PIR odporne na zwierzęta i warunki atmosferyczne. System podłączony do lokalnej firmy ochroniarskiej.

Podsumowanie:
Inwestor miał dwie próby włamania w ciągu roku, obie zakończone spłoszeniem sprawców – praktycznie brak strat własnych.
Jeśli zainstalowalibyśmy kamery inwestor mógłby sobie po każdym z tych włamań odtworzyć nagrania z których dowiedział by się co zginęło oraz że sprawców było trzech i byli ubrani w czarne bluzy z kapturami.


Przykład 2
Wspólnota mieszkaniowa

Inwestor – mamy problemy z dewastacją i spożywaniem alkoholu, chcemy założyć 2 kamery obrotowe z dużym zoom bo taka kamera widzi dookoła i będą widzieć cały teren dokoła bloku oraz parking. System miał być włączony w sieć internetową i dostępny dla każdego z mieszkańców.

My – System monitoringu zbudowany z 8 kamer stałych IP 2Mpix w obudowach wandaloodpornych, 4 kamery monitorujące ogólnie teren wokół budynku, 2 kamery na wejścia do klatek umożliwiające pełną identyfikację osób wchodzących, 1 kamera na parking – widok ogólny, 1 kamera wjazd na parking – identyfikacja numerów rejestracyjnych i kierującego. Dostęp do systemu ma trzech administratorów, którzy przeglądają zapisy archiwalne na wniosek mieszkańca oraz sporządzają zapisy archiwalne.

Podsumowanie:
Spożywanie trunków ustało – wspólnota przekazała nagrania w jakości fullhd straży miejskiej. Tak jak przestano spożywać zakończyły się dewastacje. Został zarejestrowany fakt uszkodzenia samochodu na parkingu podczas parkowania jednego z mieszkańców. Gdyby został zrealizowany plan wspólnoty – instalacja monitoringu z 2 kamer obrotowych – kamery obrotowe musiały by pracować w trybie „patrolu” tzn. skanują wcześniej zaprogramowaną trasę. Pełny przebieg trasy trwa zazwyczaj około jednej minuty i składa się zazwyczaj z 10 pozycji po 5-6 sekund, szansa iż kamera zarejestruje nagłe zdarzenie które trwa kilka sekund wynosi 1:10 tak więc średnio tylko co 10 zajście będzie zapisane na monitoringu. Dostęp do kamer dla każdego z mieszkańców oraz kamery obrotowe to prosta droga do sąsiedzkiej inwigilacji – odradzamy.


Przykład 3
Bocznica kolejowa dużej firmy

Inwestor – mamy problem ze złomiarzami i osobami postronnymi wchodzącymi na nie ogrodzony teren bocznicy, chcemy założyć około 40 kamer stałych z których obraz będzie dostępny dla pracowników ochrony na bramie głównej.

My – proponujemy instalację 4 kamer obrotowych z zoom oraz zabezpieczenie bocznicy system alarmowym z wykorzystaniem barier podczerwieni. Czujki zostaną sprzężone z kamerami obrotowymi tak iż zadziałanie danej czujki spowoduje automatyczne nakierowanie kamery obrotowej na zagrożony obszar, dodatkowo pracownik ochrony na mapie synoptycznej bocznicy zobaczy miejsce gdzie doszło do naruszenia zasad bezpieczeństwa (pociągi mogą jeździć bez załączania sygnalizacji alarmowej).

Podsumowanie:
Praktycznie każde wejście osób postronnych kończy się zatrzymaniem osób niepowołanych dzięki sprawnej reakcji służby ochrony mającej precyzyjną informację o zagrożeniach. Realizacja planów Inwestora zakończyłaby się budową „efektownego” centrum monitoringu (3 ekrany 42″) którego skuteczność byłaby znikoma – pracownik ochrony nie jest w stanie obserwować 40 obrazów z kamer w sposób efektywny (zmiana 12h). Kradzieże by nie ustały a całą odpowiedzialność zrzucono by na ochronę, mimo iż potężnej inwestycji budowy nowoczesnego monitoringu nie widzą zdarzeń. Niestety po około 30 minutach pracy operatora monitoringu jego skuteczność spada o ponad 80%.

Jeśli planujesz montaż monitoringu, rozbudowę, modernizację lub montaż innego sytemu zabezpieczeń elektronicznych skontaktuj się z nami.
Chętnie, bez zobowiązań podzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem.